Author Topic: Off topic kamp  (Read 685136 times)

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Off topic kamp
« Reply #5375 on: September 05, 2012, 22:09:46 »
Neka rade nemoj me zajebavat nocas odje. ja govorim o ozbiljnim stvarima. 20 hiljada ljudi? Pa za vrijeme srednjeg vijeka ljudi su umirali od prelade jer je nauka bila na nizem nivou od rimskog doba, znacajno nizem! Za sve je to kriva religija i bezobrazni svijet koji je kontrolisao sve istom. Pogledaj napredak ljudskog drustva. Sto se desilo od pada rimskog carstva do modernog doba? Znas sto je jedino napredovalo? oruzje. Oruzje. Ta predivna religija je izvor svih ratova i stradanja hiljadama godina unazad. Pod teokratijom je samo oruzje cvjetalo, a ljudi su umirali od prelade.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Off topic kamp
« Reply #5376 on: September 05, 2012, 22:19:18 »
E kao da ja to ne znam. No to nije neka velika nauka rade. Odavno se zna da su se pravila mjesta sa odredjenim frekvencijama, obicno jako dubokim koje su podizali nivo strahopostovanja kod ljudi koji su slusali to. To je moc starog vremena. jedan, odredjeni svestenik ili sto vec je imao funkciju da drzi govore kojim je prepadao ljude. Pravljene su komore, kod egipcana to, kod nekih drugih civilizacija nesto drugo, koje su emitovale te strasno duboke tonove. Sa primjesom mjeseca, vatre itd bukvalno su unosili strah u kosti neukim ljudima, prepunim strahova od raznih bogova.

Rade zavrsio bih debatu.Ja ne vjerujem u teorije zavjere. Neke imaju smisla, a neke su zbilja samo jedna budalastina ljudi ciji iq ne prelazi 80.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6271
Re: Off topic kamp
« Reply #5377 on: September 05, 2012, 22:22:27 »
Quote
Zelim da mi svi koji ne vjeruju u evoluciju ( tj ne znaju sto je to) objasne neandertalce? Sto misle o tome i kako to oni vide.


Fraka, jesi ti vidio fosile tih neandertalaca?

Kada je prvi put pronadjen u blizini Dizeldorfa, naučnici su ga opisali kao polu-uspravni životinjski potčovjek. Ovo je učinjeno zbog predrasuda evolucionističkih naučnika i zbog činjenice da je ispitana jedinka bila obogaljena artritisom.

Danas se zna da je neandertalac bio potpuno uspravljen čovjek i u mnogim detaljima se ne može razlikovati od savremenog čovjeka. Kada bi ga pustili da šeta današnjim ulicama ne bi privukao pažnju više od nekog drugog čovjeka.

A izbačene arkade ukazuju na njiihovu dugovječnost, pošto arkade rastu tokom čitavog života.

Quote
Tranzicija jedne vrste u drugu se vrsi milionima godina, ako neko ne zna to je hiljadu hiljada.

Evolucionisti ubace svemoćne milione godina i odmah riješe problem. Ja mislim da je to neozbiljno.Pogotovo je neozbiljno jer je jedna vrsta guštera za svega nekoliko decenija promijenila način ishrane i fizički se promijenila.
Današnji naučnici tvrde da je između jednoćelijskih organizama i Homo sapiensa prošlo između 200  i 300 hiljada generacija.
Ako uzmemo na primer E. coli bakteriju, od 19. stoleća pa do danas, bilo je negdje oko 3 miliona generacija ove bakterije. I ništa se posebno nije desilo. Bilo je promjena u okviru vrste,ali nisu nastali višećelijski organizmi.

Quote
Prelazak jedne u drugu se vrsi toliko sporo, toliko se sporo mijenjaju geni da kad bi poredjali 1000 generacije jedne vrste, izmedju prve i hiljadite gotovo ne bi bilo nikakve vidljive razlike.

Vrši se toliko sporo da se nikad nije ni desilo.  :17:
Zamisli prelazak gmizavca u pticu. I zamisli sada prelaznu formu te evolucije negdje na polovini procesa. Zamisli gmizavca sa polurazvijenim krilima. Šta će da radi sa nefunkcionalnim organom? To se protivi TE.

Quote
Sanjin jedini svjetski bitan religiozni naucnik je bio Isak Njutn.


Исак Њутн (1642-1727)
Луј Пастер (1822-1895)
Грегор Мендел (1822-1884)
Мајкл Фарадеј (1791-1867)
Вилијем Келвин (1824-1907)
Јозеф Листер (1827-1912)
Блез Паскал (1623-1662)
Јохан Кеплер (1571-1630)
Роберт Бојл (1627-1691)
Карл Лине (1707-1778)
Вилијем Хершел (1738-1822)
Јозеф Хенри (1797-1878)
Џон Флеминг (1849-1945)
Џорџ Стокс (1819-1903)
Леонардо да Винчи (1452-1519)
Вилијем Ремси (1852-1916)
Бернард Риман (1826-1866)
Рудолф Вирхоф (1821-1902)
Џејмс Џул (1818-1889)
Џејмс Максвел (1831-1879)
Семјуел Морз (1791-1872)
Жорж Кивије (1769-1832)


Svi su se oni izjašnjavali kao vjernici.

Quote
Pod teokratijom je samo oruzje cvjetalo,.

Dok je pod blagočestivim ateističkim komunizmom spavalo. U SSSR-u znaju zašto. :11:
« Last Edit: September 05, 2012, 22:26:01 by sanjin »

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Off topic kamp
« Reply #5378 on: September 05, 2012, 22:43:38 »
Suma sumarum, citiracu najveceg

 God is a Product of Human Weakness

    The word god is for me nothing more than the expression and product of human weaknesses, the Bible a collection of honourable, but still primitive legends which are nevertheless pretty childish. No interpretation no matter how subtle can (for me) change this.

Albert Einstein  :119:

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Off topic kamp
« Reply #5379 on: September 06, 2012, 00:54:59 »


Ovo je meni jako zanimljiva epizoda through the wormhole... govori se o big bangu i jos nekim teorijama.. danas je glavna ta teorija struna koju i nije bas lako razumjet. Citao sam jednu knjigu od Hawkinga dje on pokusava to objasnit, ali bez poznavanja fizike u potpunosti i nije bas lako. U svakom slucaju jako zanimljivi koncepti sa 11 ili vise dimenzija prostora. Inace preporucio bi svakome da odgleda sve epizode ove dokumentarne emisije. ima 3 sezone sa po 10 epizoda valjda. Nevjerovatno zanimljivo, plus je Morgan Freeman narator. uglavno budi neke cudne osjecaje, barem u meni. Malo covjek pocne da zamislja kako to moze da se krivi vrijeme itd. Inace nije samo o svemiru emisija, vec se bavi i socioloskim faktorima, radom svijesti, podsvijesti.. preporucujem svima.

Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: Off topic kamp
« Reply #5380 on: September 06, 2012, 10:48:06 »
Gledao sam je na Discovery. Mnogo dobra emisija, sa puno stvari koje nisam do sad znao. Neke stvari stvarno te navode na duboko misljenje, putovanje u proslost, buducnost...
GGMU!

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6637
Re: Off topic kamp
« Reply #5381 on: September 06, 2012, 13:20:08 »
Najgore je kad napadas drugu stranu spojiti sa njom ono sto nema veze.GMO hrana i ateisti.Komunizam i ateisti.Hitler i ateisti.

Ovo zadnje je zanimljivo,jer je Hitler bio veoma pobozan sto pokazuje u svojoj knjizi.

Ateizam je pokret koji govori da bozanstva ne postoje,da svijet nije nastao kako sve religije govore i da je sve suprotno onome sto religija pripovijeda.
Sami mozemo da se uvjerimo da danas vise znamo npr. o svijetu nego nasi preci, a ne prije dvije hiljade godina.

Ide covjek pustinjom i gleda mjesec,on mora da se boji,on se pita kako to stoji gore,on se pita kako Sunce izlazi i zalazi on to personifikuje,svaku pojavu od mraka,dana,zemlje neba,groma,mora,vjetra i tako u nedogled smo imali razna bozanstva dok se ne pojavi Hriscanstvo koje su rimske vlasti prepoznale kao dobar vid manipulacije narodom  i koje osta i do dan danas.Islam je gori u praksi ali malo bolji tj relniji po definiciji tako je bog apsolutan i sve stvara,ljudi su ljudi,ali ista prica o raju i paklu i sve u Kuranu isto kao iz Biblije.

Ja znam da nema boga jer u prirodi ne postoji umna sila koja nesto stvara ni koja osudjuje i nagradjuje,postoji samo neorganska materija koja pod odredjenim okolnostima prelazi u organsku i postoje poznate cetiri sile.Te sile odredjuju hemiske reakcije,sto mozemo dokazati i mi a jedna od njih je gravitaciona sila.Religija je dala covjeka za vaznog a Zemlju centar svemira,a Svemir kao harmoniju i red sto nidje veze nema.Religije uce o potpuno neistinitom postanku,trajanju,kraju,biti,ulozi,funkciji Kosmosa,covjeka i svega u prirodi.Da nije ljudi ne bi bilo ni vjere,ljudi vjeruju i stvaraju (stvaraju zapisano i receno).

Da postoji ta raznumna sila koja prasta i neoprasta i stvara danas nauke ne bi bilo a i ocigledno gravitacione sile,susa i poplava.

Aj da ovo zavrsavamo,da predjemo na druge teme.

Trebao mi je postupak kako da narucim preko interneta na amazon.com?

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6271
Re: Off topic kamp
« Reply #5382 on: September 06, 2012, 19:54:19 »
Nikola, naprotiv. Kada razuman čovjek šeta pustinjom ili šumom i naidje na kolibu, iako nema drugih ljudi u njoj, čovjek zna da ju je izgradilo drugo umno biće - čovjek. Svakako neće pomisliti da je koliba samu sebe izgradila. :05:

Kada razuman čovjek pogleda svu složenost svemira, pomisliće da je to neko stvorio a ne da je svemir sam od sebe nastao. To bi bilo kao da nastanak kompjutera objašnjavaš kompjuterom. Dakle, ne postoji umna sila koja je stvorila računar nego postoji samo materija koja pod odredjenim okolnostima se pretvara u kompjuter.  :36:
Da postoji ta umna sila, kompjuteri se ne bi kvarili.

Sam postanak DNK,odnosno informacije je nešto što ateistički naučnici puni predrasuda nikada neće objasniti. Prema rječniku Webster, "informacija ima značenje, ima subjekat, to je inteligencija ili instrukcija o nečemu ili nekome". Samim tim je morao neko da je stvori.

Reći "ja znam da Bog ne postoji" implicira da je čovjeku poznato sve što postoji u svemiru,čak i van svemira, i da za njega nema tajni. Postojanje vječnog Uzroka svih uzroka (Boga Tvorca) je za ateiste nerazumno,ali je razumno da postoji vječna mrtva materija koja je postala živa samo tako pod uticajem svemoćne šanse. Nastanak života "ex nihilo". U tom slučaju je materija bog za ateiste.

Ali, nemoj misliti da očekujem da povjeruješ u ovo.  :11:
« Last Edit: September 06, 2012, 19:57:52 by sanjin »

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6637
Re: Off topic kamp
« Reply #5383 on: September 06, 2012, 20:10:59 »
Kakve to veze ima sa umnom silom,to je cito hemiske prirode a hemiski procesi u prirodi rade po principu potrebnih stvari u potrebno vrijeme.Razlicita vlaznost,temperatura i putanja pahulje.Isto tako neces nikad naci dva Sunca iste velicine kao nase ili dvije Zemlje iste kao nase.

Kao sto se nikad dva covjeka nece roditi sa istim mislima tj razmisljanjem.Zasto?Zato sto je svaki spermatozoid rzlicit od ostalog a ima ih oko 5 milijardi za zivota.Nijedan nema isti hemiski sastav a i dolazi u dodiru sa jajnicima koji opet nemaju isti sastav tokom zivota,koliko je to kombinacija tj. kolika je vjerovatnoca da se rode dva potpuno indenticna covjeka!?I sijamski blizanci imaju razlika i u misljenju a i u izgledu.

I zato je car i vremena da se ne moze znati nista unaprijed,da je sve razlicito,pa i vrijeme jer nikad se isto vrijeme nece ponoviti,tj.nikad isto stanje atmosfere nad Evropom nece biti kao u ovom trenutku.
.Ali naucnici ce kad tad ili neka druga civilizacija ce nam reci kako je i sta nastalo,jer rekoh jos smo zelena civilizacija pa je logicno da nas jos ti teski zadaci zamaraju,ali moramo sve sami da trazimo!

@Sanjin rece od prije 20 hiljada godina do danas covjek isto zivi.Nije ni isti a ni isto ne zivi.



Za sto,dvesta godina vecina civilizacije ce shvatiti koliko smo bliski sa prirodom i koliki smo rod sa drugim vrstama na Zemlji i koliku smo srecu imali da Zemlja bude naseljiva.



@Sanjin dajes vrlo nespojive primjere.Kad covjek pronadje kucu u sumi zna da je stvorio covjek jer je to objekat na Zemlji.Ali je covjek i za Mjesec pomislio da ga je izgradio neko jer mora tu da bude.Ti ces da napravis kucu jer imas koristi od nje a Kosmos je rastrkan i nema sile koja to radi vec cetiri sile koje postoje pod razlicitim hemiskim stanjima.Kosmos nije mjesto gdje umna sila stvara zivot,vec se zivot stvara pod okolnostima pod kakvim se i pahulja stvara.Mora da postoji (npr.Suncev sistem) povoljna klima za to.
Kosmos ne poznaje grijeh,materiju,on nema UM,Kosmos je prostor i vrijeme,mrtvilo i tama iz koga u povoljnim uslovima nastane Zvijezda,galaksija,planeta pa i zivot.

Nasa misljena se razdvajaju u startu jer ja znam kako materija iz neorganske(bez zivota) stvara ogransku a ti znas da sto je materiji,zadatak da to mora biti stvoreno i da postoji sila koja zna sta stvara.

« Last Edit: September 06, 2012, 20:19:03 by nikolA »

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6271
Re: Off topic kamp
« Reply #5384 on: September 06, 2012, 20:28:27 »
Quote
Sanjin dajes vrlo nespojive primjere.

Moji primjeri su na mjestu,ali rekoh da ne očekujem da ih prihvatiš.

Quote
a Kosmos je rastrkan i nema sile koja to radi vec cetiri sile koje postoje pod razlicitim hemiskim stanjima

Stani malo, pa jel postoji/e ili ne postoji/e sila/sile koje stvaraju? Ako postoji/e,onda je/su ona/one Bog.

Quote
Kosmos ne poznaje grijeh,materiju,on nema UM,Kosmos je prostor i vrijeme,mrtvilo i tama iz koga u povoljnim uslovima nastane Zvijezda,galaksija,planeta pa i zivot.

Još niko ne viđe da kamen postaje živ, pod bilo kojim okolnostima.



Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6637
Re: Off topic kamp
« Reply #5385 on: September 06, 2012, 20:38:07 »
Konacno se primicemo srzi. Ti MOZES da te cetiri sile nazoves bogom ali pod pojmom bog podrazumijeva se RAZUMNA SILA koja IMA SVRHU stvaranja zivota,A kosmicke SILE nemaju tu svrhu znaci ne mogu biti bog.

Kod vjernika i ateiste razlika je samo u tome sto vjernik Kosmos smatra prostorom u kom VLADA razumna sila koja je pravda i koja stvara zivot,koja je spasenje duse,dok ateista se oslanja na dokazano a i praksa u svijetu dovoljno pokazuje ko je u pravu.A da ne pricamo dalje za religisko smatranje bogova.Na kraju dolazimo do toga da ljudi iz potrebe stvaraju strahopostovanje prema nekom sto sve vidi,slusa,pamti,radi.I uporedis to sa onim kad su ljudi obozavali gromove i vidis da je mala razlika,tada je covjek smatrao da je grom opomena danas znamo sta je,ali danas ljudi ne poznaju Kosmos pa ga zato ozivljavaju.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6271
Re: Off topic kamp
« Reply #5386 on: September 06, 2012, 20:46:30 »
A otkud znaš da nema svrhovitosti u prirodi? Šta je onda svrha tvog života? Da te ja ubijem jer sam sposobniji od tebe?

Mogu ti navesti dosta primjera da postoji svrhovitost..


Madjo

  • Guest
Re: Off topic kamp
« Reply #5387 on: September 06, 2012, 20:48:33 »
Kako vas glava ne zaboli od ovija pričá, nije mi jasno...  :19: :19:  :25: :25:

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6637
Re: Off topic kamp
« Reply #5388 on: September 06, 2012, 20:53:14 »

A otkud znaš da nema svrhovitosti u prirodi? Šta je onda svrha tvog života? Da te ja ubijem jer sam sposobniji od tebe?

Mogu ti navesti dosta primjera da postoji svrhovitost..


Zivot nema svrhu.Zivi da se pilagodis ili te nema,zivi kako umijes,onaj ko zivi bez tecnosti duze od 7 dana gotov je.Ali ne primjer svrhe da mi navodis prilagodjavanje i evoluciju,nego mi kazi sta je uopse svrha zivota?

Mozes da kazes svrha bakterije koja napada ljude je da zivi u njima,ali to je evolucija ne svrha i slicne.




Madjo aj nadji neku drugu temu za raspravu da zatvorimo ovu stranu sa 'silama'? :81:
« Last Edit: September 06, 2012, 20:56:14 by nikolA »

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6271
Re: Off topic kamp
« Reply #5389 on: September 06, 2012, 21:05:29 »
Drugim riječima, ne postoje moralne norme. Mogu da te koknem kad poželim,jel tako?

Evo ti primjer svrhovitosti u prirodi - osa podzemljuša.

Ona leti i nadje jednu gusjenicu. Osa doleti i pravo je ubode u podždrelnu gangliju. To je stvarno fenomenalno. Zamisli, jedna osa poznaje anatomiju drugog insekta. I ne samo što "zna" anatomiju, nego "zna" i fiziologiju, čemu to služi.

Znači, osa ubode gusjenicu pravo u podždrelnu gangliju, i ubrizga anestetik. A zašto je baš tu ubode? Postoji moždana ganglija, i tu se generisu nervni impulsi. Oni putuju kroz podždrelnu gangliju i dalje duž takozvanog lestvičastog nervnog sistema, omogućavajući život i aktivnost gusjenice. Medjutim, kod "anestezirane" gusjenice, nervni impulsi ne prolaze dalje od podždrelne ganglije, te ova gusjenica živi, a ne može ni da se pomjeri ni da se brani.

Vidimo da se nesvjesni organizam ponaša svrhovito. Cilj ne potiče iz samog njega. Znači, mora da je neko unio svrhu. Pogotovo zato što insekti ne uče.

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6637
Re: Off topic kamp
« Reply #5390 on: September 06, 2012, 21:10:27 »
Naveo si fenomenalan primjer evolucije.

Biljka mesozder-zivi u zemljistu kojem je nestalo azota,kako da prezivi kad je azot vazan za zivot.Posjeduje enzime i senzore,kad insekt sleti i nozicama dohvati senzore latice se zatvaraju i enzimi vare insekt bogat azotom i tako biljka ospstaje.Znaci ta biljka nije stvorena kao takva vec su je uslovi zivota primorali da se transformise.

Svako svakoga moze da ubije,ali neko to nece a neko ne smije,neko ne moze,tu nema pravila.I ja tebe i ti mene.Vozis 120km/h udaris,pogines sto je svrha zivota?
Ozenis se,imas djecu,unuke dozivis duboku strost,sto je svrha zivota?
Zamisljas kako da zivis fino,nezgodno panes na skijanju polomis prsljen sto je svrha?
Prosjak igra loto i dobije 100 miliona sto je svrha?
« Last Edit: September 06, 2012, 21:16:55 by nikolA »

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Off topic kamp
« Reply #5391 on: September 06, 2012, 21:32:12 »
Kako vas glava ne zaboli od ovija pričá, nije mi jasno...  :19: :19:  :25: :25:

Da znaš. Lijepo je i pozitivno vidjeti da mladi ljudi razmišljaju svojom glavom i kad im razmišljanja i stavovi idu mnogo dublje od onih tipa "đe ćemo večeras da izađemo, što ćemo da pijemo, ko s kim izlazi, a ko s kim ne priča, itd..." Danas velika većina mladih ne razmišlja ni o čemu, bukvalno. Tako da sa jedne strane mislim da je za pohvalu što se ovakve diskusije vode, a sa druge strane ne bih imao živaca da se uključim u njih, bilo bi mi previše zamorno. To su neka pitanja kod kojih se stavovi razlikuju od čovjeka do čovjeka, i nikad ne možeš reći da je neko u potpunosti u pravu, a ni da nije. Zato mislim da bi se ovakve diskusije mogle produžiti u nedogled bez ikakvog efekta, i bolje da se što više držimo tematike ovoga foruma.

Na koji način nastaju pahulje snijega koje imaju kristalan oblik i ne postoje dvije potpuno istog obilka?

Ovo je već pitanje fizike oblaka na koje ću rado odgovoriti, ali negdje kad budem imao više vremena.
« Last Edit: September 06, 2012, 21:33:51 by Miloš »

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6637
Re: Off topic kamp
« Reply #5392 on: September 06, 2012, 21:41:52 »
Tako je Milose upravo malo da prebacimo razmisljnja sa svakodnevnice i vodili smo fine diskusije,ali da ne predje srz foruma u ovoj temi,kako kazes,moze da se vodi diskusija do 1012 strane jer smo svi razliciti.

Milose da ne znas kako da narucujem na amazon.com,cuo sam ima i mnogo laznih sajtova,pa da ne ostanem svorc?

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6271
Re: Off topic kamp
« Reply #5393 on: September 07, 2012, 02:22:26 »

Naveo si fenomenalan primjer evolucije.

Nisam. Reci da je nasumicnim evolutivnim procesima osa apsolvirala anatomiju i fiziologiju gusjenice je besmisleno.

Quote
Svako svakoga moze da ubije,ali neko to nece a neko ne smije,neko ne moze,tu nema pravila.I ja tebe i ti mene.

Ne sporim da moze, ali govorim o moralnim normama. Ako nema pravila, otkud one u svakom drustvu i jos pretocene u pravne norme,pa tako imas zakon koji kaznjava ubice. Ako smo samo zivotinje koje se bore za opstanak, cemu ti zakoni? Neka puste "prirodu" da rjesava.

Quote
Vozis 120km/h udaris,pogines sto je svrha zivota?
Ozenis se,imas djecu,unuke dozivis duboku strost,sto je svrha zivota?
Zamisljas kako da zivis fino,nezgodno panes na skijanju polomis prsljen sto je svrha?
Prosjak igra loto i dobije 100 miliona sto je svrha?

Svrha ovozemaljskog zivota je da volis ljude oko sebe i pomazes im koliko mozes jer covjeka to vezuje sa Izvorom zivota, sa Ljubavlju, tj. Bogom. Zato se i kaze "religija" = "religare" - ponovno vezivanje.
Ali tebi kao ateisti ovo svakako nema smisla jer ne vjerujes u zivot poslije smrti, a ni sa ovim nisi nacisto. Zivis besmisao. Jedes i pijes da bi sjutra umro.

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6637
Re: Off topic kamp
« Reply #5394 on: September 07, 2012, 03:44:54 »
Sanjine milo mi je sto smo se malo dotakli ovih jos tabu tema i milo mi je sto pored vremena mozemo da i o tim stvarima diskutujemo.Sto kaza Milos ni ja ni ti nismo potpuno u pravu a ni nauka kad ne zna kako je Kosmos nastao a u tu Teoriju Velikog praska sumnjam.
Ja svakog vjernika postujem i ne volim nikom da namecem svoje misljenje jednostavno razmisljam tako da prihvatam samo cinjenicne stvari,filozofija me ne zanima.
Kad sam rekao zivot nema svrhu,nema pravila,svrha je da mu ti das svrhu.
Moja svrha zivota nije jelo i pice,a ni tvoja sigurno,nama je svrha da steknemo porodice,da imamo dobre odnose kao drugovi sjutra,da steknemo nesto u zivotu.
Meni su najmili oni pravi vjernici koji se drze morala,ali danas je toga sve manje a iza takvih vjernika se kriju kriminalci itd.
Vazno je ko je kakav covjek i da vjerujes u bolje sjutra a najmanje mi je bitno vjeruj mi, ko vjeruje ili ne vjeruje u boga,niti se oko toga mnogo zamaram,zivim sa vjernicima,skoro svi drugovi su mi vjernici i to niti primjecujem niti gledam na takav nacin a ni oni mene,ovaj zivot je kratak treba ga iskoristiti najbolje sto mozes.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Off topic kamp
« Reply #5395 on: September 07, 2012, 10:39:57 »
Pa ne vadis valjda moralna nacela iz biblije? Svaki covjek mora da ima dozu morala.. iz ljubavi prema drustvu, porodici, prirodi. To nije zakon. Biblija je samo prepis raznoraznih paganskih mitova ukomponovana u jednu bajku. Valjda znas ako vec si religiozan da su i Mitra, Krisna, Dionis, Horus, Atis, Zaratustra i jos MNOGO njih rodjeni 25. decembra od djevice majke. Drugim rijecima, ako neko vadi moralna nacela iz biblije, ja kao neko ko je moralan zato sto je covjek i zato sto zivi zivot koji mu je dat, kao jedan jedini, u zelji da stvori sto bolje odnose sa svima, moram doc do zakljucka da ukoliko bi se nekim cudom neoborivo doslo do zakljucka da je religija izmisljotina, vjernici bi krenuli u pokolj jer nemaju vise na osnovu cega da budu moralni?
Uostalom ne znam zasto me to cudi, kao da bi to bio prvi put.


Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6271
Re: Off topic kamp
« Reply #5396 on: September 07, 2012, 12:22:17 »

Pa ne vadis valjda moralna nacela iz biblije?

Svaki covjek zna da je ubistvo,lopvluk,kurvanje, i slicno nemoralno,pa cak iako nije procitao nijednu knjigu. To je zato sto imamo savjest koju nam je Svevisnji ugradio. Tu ulogu svakako igra i socijalizacija pojedinca.
Quote

 Svaki covjek mora da ima dozu morala.. iz ljubavi prema drustvu, porodici, prirodi. To nije zakon.

Problem je sto ateisti ne mogu da odrede opste moralne norme jer ne prihvataju da ima neko ko ih je unaprijed odredio,nego smatraju da svaki covjek odredjuje sta je dobro a sta ne. Tako dolazi do sukoba interesa.

Quote
Biblija je samo prepis raznoraznih paganskih mitova ukomponovana u jednu bajku. Valjda znas ako vec si religiozan da su i Mitra, Krisna, Dionis, Horus, Atis, Zaratustra i jos MNOGO njih rodjeni 25. decembra od djevice majke.

To su nebuloze cajtgajsta koje su dokazane kao takve.



Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6271
Re: Off topic kamp
« Reply #5397 on: September 07, 2012, 12:23:02 »

Sanjine milo mi je sto smo se malo dotakli ovih jos tabu tema i milo mi je sto pored vremena mozemo da i o tim stvarima diskutujemo.

I meni je milo.  :61:
Quote

Vazno je ko je kakav covjek i da vjerujes u bolje sjutra a najmanje mi je bitno vjeruj mi, ko vjeruje ili ne vjeruje u boga,niti se oko toga mnogo zamaram,zivim sa vjernicima

Sto rece patrijarh Irinej, bez bogoljublja nema covjekoljublja. Cast izuzecima.

Quote
ovaj zivot je kratak treba ga iskoristiti najbolje sto mozes.

Kako za koga. Ja vjerujem u vjecnost.  :122:

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Off topic kamp
« Reply #5398 on: September 07, 2012, 12:47:30 »
kao da je cajtgejst izmislio sve te religije. samo je to tu pretoceno u film koji je strasno pogodio zaglibljene umove. Tu nema sto da se dokazuje ili ne. Imas knjige, spise, dokaze. Gotovo svaka religija starija od hriscanstva je imala lika koji se rodio 3 dana nakon kratkodnevice, koji je hodao po vodi, cinio cuda, ubijen, vaskrsnuo, imao 12 ucenika. To je dokaz. Ti mozes rec da to nije tacno, ali to su dokazi. I zato ja kazem da je glupo raspravljati se. Jer neki ljudi nece nikad prihvatit cinjenice. Svaka religija je ista. Podanici jedne smatraju da su samo oni u pravu, a da svi ostali nisu, svi ostali idu u pakao. Ako ce me u paklu cekat svi najveci umovi covjecanstva, a u raju ameri, balkanci i poneki taliban.. neka fala.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6271
Re: Off topic kamp
« Reply #5399 on: September 07, 2012, 14:20:18 »
Ja ti kazem da je 90% laz. Sto je i dokazano. http://conspiracies.skepticproject.com/articles/zeitgeist/part-one/

Ne vjeruj svemu sto cujes.
« Last Edit: September 07, 2012, 14:22:48 by sanjin »