Author Topic: Off topic kamp  (Read 683122 times)

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Off topic kamp
« Reply #7225 on: January 06, 2020, 18:03:36 »
Srecno Badnje vece




Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Off topic kamp
« Reply #7226 on: March 16, 2020, 20:30:56 »
Igra li se kladionica, pije li se po kafića, a forumaši? :11:

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Off topic kamp
« Reply #7227 on: March 17, 2020, 01:01:27 »
 :75: Shedi kuci  :72:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Off topic kamp
« Reply #7228 on: March 17, 2020, 23:03:01 »
Pretpostavljam da do prodaje vakcina protiv COVID-19,jedino temperatura iznad 30c može donekle spriječiti širenje virusa u vidu zaraze rukama,a to računajmo od sredine maja.
Mislim da je ovaj virus postojao kod pojedinih ljudi po tim selima u Kini odavno,ali da je u ovom vremenu brzog transporta ljudi i robe došlo do otkrivanja i širenja.Ovo će najmanje pogoditi ljude po selima,posebno razbijenog tipa,dok su i će najviše stradati gradovi i naselja sa velikim brojem stanovnika po km/2.Zato ne dolazimo u dodir sa većim brojem ljudi,nosimo maske kad idemo u trgovinu,koristimo medicinski alkohol za dezinfekciju ruka u svakoj prilici kad dolazimo u dodir sa novcem ili javnim površinama.

Na jednu stranu smo nemoćni,imunitet Homo sapiensa nije dovoljno sazreo da se nosi sa većinom virusa,što je u prošlosti dovodilo do nestajanja naroda,danas zahvaljujući vakcinama smo spašeni,ali nažalost ovaj virus se prebrzo raširio,po žrtve sa smrtnim ishodom koje nisu i neće dočekati vakcinu.
To je upravo ono o čemu upozoram da svijet mora da spajaju opšti interesi borbe za planetu,od virusa preko vulkana,klime i astronomije.Ovo je osvijestilo,nadam se mnoge uticajne ljude u najvećim državama svijeta,da će i u budućnosti dolaziti do sličnih,vjerovatno i gorih izazova.

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Off topic kamp
« Reply #7229 on: March 17, 2020, 23:28:31 »
Pogledaj Maleziju, temparature svaki dan oko 35c, ne pomaze to nista, preko 100 slucajeva su danas prijavili.Najebali smo ga, jedino se Madjo spasio :03:.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Off topic kamp
« Reply #7230 on: March 18, 2020, 00:18:24 »
Došao do podatka sa Univerziteta u Oksvordu gdje je saopšteno da COVID-19 preživljava na površini do 4 dana nižim od 56c dok iznad te temperature biva uništen.Data temperatura na površini kod nas se postiže u ljetnjim mjesecima.Međutim naučnici strahuju da nakon ljetnjih mjeseci kad bi došlo do smanjenja oboljelih,opet bi se stanje pogoršalo u jesenjim i zimskim mjesecima.Vakcina,je definitivno trajno rješenje.

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Off topic kamp
« Reply #7231 on: March 18, 2020, 00:31:45 »
2 litre varenine po danu, teletina, krompir, jaja, pasulj...nema brige.
Ukoliko se osjeti temparatura, trcanje sprinta 20 minuta, da se covjek dobro preznoji, onda u lednu vodu, ovaj nacin ubija temparaturu provjereno.

Offline Aquaria

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 520
Re: Off topic kamp
« Reply #7232 on: March 18, 2020, 02:30:01 »
Samo jedna mala ispravka, iako ne mnogo bitna: COVID-19 je naziv bolesti (COronaVIrus Disease), a virus koji je izaziva je SARS-CoV-2 (zbog praktičnosti se često označava i kao "COVID-19 virus").

Nikšić 3, nije poenta u spuštanju temperature (povišena temperatura inače ima određenu ulogu u borbi s infekcijom, ali da ne davim) već da se organizam izbori s bolešću. Virusi generalno koriste ugljene hidrate kao izvor energije, a kako se aktivnošću domaćina oslobađa velika količina istih, tad se već stvara raj za njih. E, zato je potrebno strogo mirovanje jer se virus time "izgladnjuje" dok imuni sistem odrađuje svoj dio posla  :99:

Što se dezinfekcije i zaštite tiče, lijepo to zvuči u teoriji, ali u praksi su ta sredstva ili fizički ili finansijski nedostupna. Ono što je još gore - zbog te nestašice ljudi paniče kao da će biti osuđeni na smrt ako nemaju masku ili alkohol. Samo vodite računa o higijeni (i sapun je dovoljan), držite odstojanje, što kraće se zadržavajte u zatvorenom prostoru (mislim na prodavnice, banke, poštu i druge ustanove) i to je to. Po mogućnosti operite namirnice koje kupite ili ih odložite negdje bar na 8h. Usput rečeno - varikina je npr. odlično sredstvo za "ubijanje" virusa na površinama koje je moguće tretirati njom. A ako nema baš ništa drugo na raspolaganju, za mene je i sirće odlično  :03:
I ne vjerujte svemu što pročitate na internetu, kao npr. one cirkulišuće "preporuke UNICEF-a" ili upozorenje da paracetamol pogoršava bolest, pa da se umjesto njega uzimaju ljekovi na bazi ibuprofena (kasnije su zamijenjene uloge, pa je Brufen postao smrtonosni lijek  :102: ).
Inače moram da priznam da sam iznenađena disciplinovanošću ljudi dok stoje u redovima, znajući naš mentalitet  :45:

P. S. Ima li ko da mi otkrije u čemu je tajna fanatične kupovine toalet papira?  :05: Znam da npr. jedan tip korone kod pasa izaziva dijareju (kao jedan od simptoma bolesti), ali ovaj aktuelni izaziva oboljenja respiratornog trakta  :07:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Off topic kamp
« Reply #7233 on: March 18, 2020, 02:58:43 »
@Aquaria,istina je što se tiče povišene temperature tijela,ona je znak da se naše imune ćelije bore sa virusom i nikako je ne treba snižavati vještački posebno ne paracetamolom.Ukoliko pređe 40c tuševi mlake vode i ponovno vraćanje u krevet uz dosta toplih napitaka,da bi došlo do preznojavanja što olakšava tijelu da se izbori sa virusom.Dobar lijek za lakše izliječenje je miks đumbira,bijelog luka i alkoholnog sirća.

Offline Aquaria

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 520
Re: Off topic kamp
« Reply #7234 on: March 18, 2020, 09:18:35 »
Zbog čega ne paracetamolom kad je on najbezbjedniji antipiretik? Maksimalna doza za odrasle je 4g, a toksična doza je 10g (to bi bilo da kao da ste popili 20 tableta od 500mg u jednom danu). Druga je priča ako neko već ima oštećenje jetre ili bubrega, npr - tad već nije bezbjedan.

Naravno da ne treba spuštati temperaturu po svaku cijenu i ako je ispod 38.5 (mada u većini dostupnih kombinovanih praškova i tableta već postoji paracetamol kao jedan od aktivnih sastojaka). Lično koristim drugi princip - danju puštam da se organizam sam bori (izuzetak je temperatura iznad 39), dok uveče, kad je i zbog biološkog sata, odnosno umora organizma, te "snage" su oslabljene, poželjno je uzeti nešto od takvih ljekova. Povišenom temperaturom se pojačava cirkulacija, kapilari su prošireni, što je jako bitno jer leukociti lakše prodiru u mjesto infekcije - u tome i leži njena korisnost  :62:

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Off topic kamp
« Reply #7235 on: March 18, 2020, 11:02:31 »
Onda slanina ona nema ugljenih hidrata :11:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Off topic kamp
« Reply #7236 on: March 18, 2020, 12:41:47 »
Zbog čega ne paracetamolom kad je on najbezbjedniji antipiretik? Maksimalna doza za odrasle je 4g, a toksična doza je 10g (to bi bilo da kao da ste popili 20 tableta od 500mg u jednom danu). Druga je priča ako neko već ima oštećenje jetre ili bubrega, npr - tad već nije bezbjedan.

Naravno da ne treba spuštati temperaturu po svaku cijenu i ako je ispod 38.5 (mada u većini dostupnih kombinovanih praškova i tableta već postoji paracetamol kao jedan od aktivnih sastojaka). Lično koristim drugi princip - danju puštam da se organizam sam bori (izuzetak je temperatura iznad 39), dok uveče, kad je i zbog biološkog sata, odnosno umora organizma, te "snage" su oslabljene, poželjno je uzeti nešto od takvih ljekova. Povišenom temperaturom se pojačava cirkulacija, kapilari su prošireni, što je jako bitno jer leukociti lakše prodiru u mjesto infekcije - u tome i leži njena korisnost  :62:
Paracetamol,zbog svog metabolizma iscrpljuje glutation,što logično slabi imunitet.Kombinuje se u mnogim preparatima zbog ekonomičnosti,veoma je jeftin.Manična kupovina sličnih proizvoda kod nas je zbog shvatanja i navika da je povišena temepratura sama po sebi bolest i da njenim uklanjanjem brže ozdravimo,što je pogrešno i što se zanemaruje i ne liječi uzrok,već samo simptom bolesti.Pristalica sam efikasnih prirodnih antipiretika,kao što su bijeli luk,đumbir i zeleni čaj,koji pored antiupalnog imaju stimulišući efekst na imunitet.Smrtnost starijih osoba iznad 80 godina koje nemaju hroničnih kardiovaskularnih,respiratornih i drugih bolesti je oko 16%,zbog oslabljenog imuniteta.

Offline Aquaria

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 520
Re: Off topic kamp
« Reply #7237 on: March 18, 2020, 15:49:12 »
Svaki lijek je otrov ako se "ubode" prava doza  :03: Zato i treba racionalizovati njihovu upotrebu, ali hajde objasni ti to ovima koji su nakupovali toliko toalet papira da će ga testamentom unucima ostavljati, a vrlo vjerovatno su isti lni počistili i apoteke jer čuh u prolazu da je nestašica Febriceta. Tu mi se nameće i jedno pitanje - šta će raditi kad mu istekne rok jer mnogi sigurno ne gledaju da li je lijek još uvijek bezbjedan za primjenu već ga piju po sistemu "nije otvaran, pa je sigurno dobar".

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Off topic kamp
« Reply #7238 on: March 18, 2020, 17:12:37 »
Svaki lijek je otrov ako se "ubode" prava doza  :03: Zato i treba racionalizovati njihovu upotrebu, ali hajde objasni ti to ovima koji su nakupovali toliko toalet papira da će ga testamentom unucima ostavljati, a vrlo vjerovatno su isti lni počistili i apoteke jer čuh u prolazu da je nestašica Febriceta. Tu mi se nameće i jedno pitanje - šta će raditi kad mu istekne rok jer mnogi sigurno ne gledaju da li je lijek još uvijek bezbjedan za primjenu već ga piju po sistemu "nije otvaran, pa je sigurno dobar".
Upravo to,važno je da nema pireksije a što može doći do upale unutrašnjih organa to je manje bitno.Zašto se gomilaju zalihe toalet papira,lakše je odgovorit kako su nastale piramide.

Offline mecava

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 725
Re: Off topic kamp
« Reply #7239 on: March 18, 2020, 18:43:15 »
http://studije.med.bg.ac.rs/?p=4858 Evo link od prezentacije katedre za mikrobiologiju medicinskog fakulteta u Beogradu o aktuelnom SARS-CoV-2. Prezentacija nece mozda u potpunosti biti razumljiva i zanimljiva onima koji nisu iz medicinske struke. Aquaria i Nikola jesmo li kolege?

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Off topic kamp
« Reply #7240 on: March 18, 2020, 19:56:01 »
http://studije.med.bg.ac.rs/?p=4858 Evo link od prezentacije katedre za mikrobiologiju medicinskog fakulteta u Beogradu o aktuelnom SARS-CoV-2. Prezentacija nece mozda u potpunosti biti razumljiva i zanimljiva onima koji nisu iz medicinske struke. Aquaria i Nikola jesmo li kolege?
Geografija je moja struka,ali iz hobija se dosta razumijem u biohemiju.Prezentacija je veoma dobro urađena.

Offline mecava

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 725
Re: Off topic kamp
« Reply #7241 on: March 18, 2020, 20:20:37 »
Vidim da baratas terminima.  :114: Drago mi je da ti se sviđa prezentacija. Inace Coronaviridae kao rod je izbacen iz ispitnih pitanja na mirkobiologiji, tako da je prezentacija sad urađena za aktuelnu situaciju  :11:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Off topic kamp
« Reply #7242 on: March 18, 2020, 20:41:14 »
Evo jedan od načina kako se pravi vakcina protiv sezonskog gripa.



U svijetu se trenutno na više lokacija testira nova vakcina.Za razliku od nekih virusa gdje se imunitet stvara za cio život,kod ovog može biti problematično ako je to na godinu dana pa se vakcina mora ponavljati svake godine.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Off topic kamp
« Reply #7243 on: March 19, 2020, 01:42:30 »
Pozdrav svima iz samoizolacije. Koliko se da vidjeti sa TV i elektronskih medija, ni vama "slobodnima" nije bitno drugacija situacija.
Virus je definitivno usao u CG, sto je i bilo za ocekivati. Bitno je, samo, da ne dodje do eksplozije, odnosno da broj oboljelih ne skoci prebrzo.
Ukoliko bude discipline i odgovornosti, a nama nisu svojstvene, mozda i relativno bezbolno prodjemo.

Mađo

  • Guest
Re: Off topic kamp
« Reply #7244 on: March 19, 2020, 09:06:17 »
Drž se Dulee!!

Što se tiče mene,ja sam u samoizolaciju evo 14 godina ot kako sam doša na Njeguše!

Offline mecava

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 725
Re: Off topic kamp
« Reply #7245 on: March 19, 2020, 13:35:14 »
Veliki pozdrav Dušane. Sad je to vec ozbiljan broj ljudi u samoizolaciji. Ono sto mene brine je slaba kontrola na granici. Urucili su nam rjesenje o samoizolaciji i to je to. Nikakva medicinska procedura. Moramo se drzati pravila, to je jedino sto trenutno mozemo da uradimo kako bi sprijecili eksponencijalan rast broja oboljelih.

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Off topic kamp
« Reply #7246 on: March 19, 2020, 18:44:29 »
Pozdrav Dušane,uz želju da to pregrmiš bez posljedica. Ja sam u, relativnoj, samoizolaciji već par godina od kada ispratih društvo ,sa kojim sam provodio vrijeme, a par ovih, što ostadoše, ne smiju nos da promole, vjerovatno od žena. Dočekaše i one svojih pet minuta. A izgleda da su dame mnogo opasnije nego što mislimo. Sve zeznute epidemije imaju ženska imena. Kuga, kolera, variola vera, španjolka, malarija  i za kraj korona. Prevršile su mjeru.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Off topic kamp
« Reply #7247 on: March 19, 2020, 18:57:06 »
Pozdrav Dušane,uz želju da to pregrmiš bez posljedica. Ja sam u, relativnoj, samoizolaciji već par godina od kada ispratih društvo ,sa kojim sam provodio vrijeme, a par ovih, što ostadoše, ne smiju nos da promole, vjerovatno od žena. Dočekaše i one svojih pet minuta. A izgleda da su dame mnogo opasnije nego što mislimo. Sve zeznute epidemije imaju ženska imena. Kuga, kolera, variola vera, španjolka, malarija  i za kraj korona. Prevršile su mjeru.
Da popravimo raspoloženje   :60:


Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Off topic kamp
« Reply #7248 on: March 21, 2020, 03:34:58 »
https://www.worldometers.info/coronavirus/

Do sad je zaraženo oko 276 hiljada ljudi,od toga je 92 hiljade izliječeno.Preko 11.5 hiljada mrtvih.

Ako uzmemo po podacima da se mjesečno zarazi oko 300 hiljada ljudi do dostupne vakcine po WHO koje neće biti još godinu do godinu i po,može biti zaraženo preko 5 miliona ljudi.Međutim infekcija je tek krenula u Indiji,Bliskom Istoku,Dalekom istoku i Africi u kojima će što zbog masovnosti,što zbog nehigijene ili neuslovnosti broj za mjesec,dva biti ogroman.
Najgore od svega,pored žrtava,što ekonomija trpi,posebno za nerazvijene i države u razvoju kao mi,godinu dana je ogroman pritisak na državu,ogromni gubici.Ogromne gubitke će imati i privatnici.Poruka 'ostani doma' je samo preventiva za još gore posledice.Respiratori su skup materijal i hvala svima koji su ih donirali i dali novac za kupovinu istih i ostalih potebnih medicinskih sredstava.U ovoj situaciji treba podržati, ne samo medicinske radnike,već i Ministrarstvo unutrašnjih poslova i Ministrastvo odbrane.Nakon ovoga će nam trebati par godina oporavka.

Offline Aquaria

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 520
Re: Off topic kamp
« Reply #7249 on: March 21, 2020, 23:53:47 »
http://studije.med.bg.ac.rs/?p=4858 Evo link od prezentacije katedre za mikrobiologiju medicinskog fakulteta u Beogradu o aktuelnom SARS-CoV-2. Prezentacija nece mozda u potpunosti biti razumljiva i zanimljiva onima koji nisu iz medicinske struke. Aquaria i Nikola jesmo li kolege?
Izgleda da jesmo  :03:

Dušane, da Vam dani brzo prođu i da na kraju bude da ste zalud bili u izolaciji  :116: Mogli biste pokoju prognozu da snimite onako od kuće jer npr. imam jednu ukućanku koja sve priča: "Ja samo Dušanu vjerujem", pa se plašim da će izgubiti volju za praćenjem prognoze dok Vas nema  :120:

Iskreno, počinje da me nervira sva ta priča o respiratorima. Daleko od toga da nisu neophodni jer zaista jesu, i dobro je da ih imamo što više na raspolaganju, ali nekako mi djeluje kao da se ova "kuća" gradi od krova, a ne od temelja.
Jeziva činjenica je da postoji nestašica osnovnih sredstava zaštite. Tipičan primjer: u dvije prodavnice u koje sam danas ušla zatičem radnice koje uredno nose hirurške maske. Na moje pitanje kako su ih nabavile (misleći da su im obezbijeđene jer situacija nalaže takve mjere, ali to ipak postoji možda u nekom drugom univerzumu), kažu da su ih nekako dobile od poznanika, da ih uveče peru i ujutro ponovo koriste - a pričamo o maskama za jednokratnu upotrebu. Od onih šivenih nema koristi jer materijal od kojih ih izrađuju ne može da zaštiti od prodora bilo kog virusa, a kamoli ovog. Za pohvalu je svaki pokušaj pomoći i svaka čast svakom na ideji i volji, ali svi moraju da budu svjesni da to nije adekvatna zaštita. O zdravstvenim ustanovama ne mogu da govorim, osim toliko da ih za osoblje ima i moraju da ih štede. Zaključak - zalud nam i 10 000 respiratora ako u osnovi nemamo način da se odbranimo od same infekcije. Drugim riječima, ako su Italijani "pali" na testu prevencije bolesti zbog kasnog sprovođenja mjera, mi smo u riziku od istog zbog nestašice sredstava lične zaštite (koliko god se pridržavali te socijalne distance, virus lako može da cirkuliše i pored nje).

Kod Italijana je stanje takvo da ne mogu da pričaju o nekim procjenama kada će epidemija dostići "peak", mada postoje neke pretpostavke da bi se to moglo desiti u narednih 7 do 15 dana (možda), uz nadu da će to dočekati što prije. I dijelom u vezi s prethodnim statusom da dodam da je zbog korone prije par dana preminuo ljekar koji se zarazio tako što je morao da radi bez rukavica jer ih jednostavno nisu imali više.