Nakanih se najzad da postavim osnovnu klimatsku statistiku za decembar. Nakon nekoliko nezanimljivih mjeseci, decembar je konačno donio akciju - smjenjivali su se cikloni, duboke depresije i vrlo visok vazdušni pritisak su išli jedan za drugim, bilo je i obilnih padavina (Cetinje dva puta preko 100mm za 24h), došli su i prvi snjegovi.

Temperaturno, ovaj decembar je bio nešto topliji od višegodišnjeg prosjeka, odstupanja su se kretala od +0.3°C na Cetinju do +1.3°C u Podgorici), padavine su bile uglavnom veće od višegodišnjeg prosjeka - pri čemu je Herceg Novi značajan izuzetak sa tek 52% prosječnih padavina. Evo osnovnih brojki za glavne stanice:

U ovom mjesecu je zabilježen i apsolutno maksimalni i apsolutno minimalni (17.12 - ciklon ''Valentina''

) vazdušni pritisak za cijelu 2011.godinu:

Prva polovina mjeseca je bila dosta toplija od višegodišnjeg prosjeka, posljednja hladna dekada je stvari vratila u okvire normalnog. Ovo je pregled dekadnih temperatura:

Bar i Herceg Novi su ostali bez mraznog dana, Žabljak i Pljevlja su imali po 7 ledenih dana (Tmax<0°C). Pregled ekstremnih temperatura:

Grafici sa kretanjem srednjih dnevnih temperatura za Podgoricu i Pljevlja u poređenju sa višegodišnjim prosjekom:


Osnovna statistika za klimatološke stanice, tu su takođe Tivat i Golubovci. Nažalost, za neke stanice ove brojke su neredovne, ponekad netačne i sumnjive, pa bi ih trebalo uzeti sa rezervom. U slučaju snijega, padavinske brojke za Mojkovac i Bijelo Polje ne postoje, Petrovac tek povremeno ima izvještaje. Izgleda, međutim, da je ovo dosad bilo dobro kako je krenula nova godina - već od slijedećeg mjeseca u izvještajima će potpuno izostati Mojkovac i Danilovgrad.


Protekli mjesec je konačno prekinuo skoro cjelogodišnju sušu, ipak nedovoljno da veći dio Crne Gore izvadi iz zone ekstremno sušnog. Padavine su se kretale od 67.7mm u Pljevljima pa do čak 643.6mm na Cetinju. Broj padavinskih dana se kretao do 13 do 22 (Podgorica, Golubovci i Cetinje su imali po 18 uzastopnih dana sa mjerljivim padavinama). Slijede padavinske mape:



I pored relativno kišnog decembra, godišnji pregled padavina za pet glavnih stanica pokazuje da su čak četiri od njih u zoni ekstremno sušno, jedino su Pljevlja u zoni normalno. Bar je vjerovatno imao najsušniju godinu u istoriji meteo osmatranja (ove godine
725.4mm, prethodni negativni rekord potiče iz 1994. i iznosi
810.1mm), Podgorica i Kolašin su imali drugu najsušniju godinu (sušnije je bilo 1953), Herceg Novi je takođe imao drugu najsušniju godinu (sušnije je bilo samo 1994). Grafički prikaz padavina tokom 2011.godine:





Dnevni pregled za devet glavnih stanica, sada je tu i Cetinje:















Kod Pljevalja su izostali synop izvještaji za termin 21h u periodu 20-27.12. pa su temperature u tom terminu aproksimativne, ipak to ne bi trebalo da utiče na srednju mjesečnu temperaturu:












Klimatski prikaz decembra ću zavšiti snijegom. Najviše ga je, naravno, bilo na Žabljaku, ali se najduže zadržao u Rožajama. Malo brojki i grafika:




