Zemljotres u Čileu
Mapa zemljotresom pogođenog regiona
Snažan zemljotres 8,8 stepeni Merkalijeve skale pogodio je Čile, usmrtivši najmanje 47 ljudi, prenose lokalni mediji.
Reč je o najjačem zemljotresu koji je pogodio ovu zemlju u poslednjih pola veka.
Do potresa tla je došlo u 08.34 po srednje-evropskom vremenu, na oko 115km severo-istočno od grada Konsepsiona i 325km jugo-istočno od prestonice Santjaga.
Presidnica Mišel Bačelet proglasila je centralni deo zemlje zonom prirodne katastrofe i upozorila da se očekuje veći broj žrtava.
Ona je takođe rekla da je džinovski talas pogodio jednu grupu ostrva Huan Fernandez na jugu, i apelovala na Čileance da zadrže prisebnost duha.
Upozorenja o opasnosti od cunamija izdata su i za Havaje, Australiju i sve pacifičke nacije.Razmere razaranja su još uvek neizvesne, jer su telefonske linije u prekidu u gradu najbližem epicentru potresa.
Glavni grad Santjago je utonuo u tamu nakon što je došlo do prekioda struje, a građani su istračali na ulice u pidžamama.
Vlasti savetuju građanima da ostanu u kućama. Predsednica Bačelet je upozorila ljude da ne putuju kroz pogođene oblasti, jer je veći broj mostova srušen.
Aerodrom u Santjagu je zatvoren i svi letovi do daljnjeg otkazani.
---------------------------------
"Očitavanja nivoa mora ukazuju da je pokrenut cunami koji bi mogao da bude razoran po priobalnu oblast u blizini epicentra zemljotresa, a mogao bi da ugrozi i udaljena priobalja", navodi se na veb sajtu američkog pacifičkog centra za upozorenje od opasnosti cunamija. Za sada nije poznato kog je obima cunami, preneo je Rojters.
Ranije je objavljeno da je zemljotres bio jačine 8,3 stepena i da je objavljena opasnost od cunamija za Čile i Peru, dok je u Ekvadoru navedeno da je neophodno pažljivo praćenje.
Potres su osetili i stanovnici glavnog grada Čilea-Santjaga, gde su se neke zgrade srušile.
Epicentar zemljotresa zabeležen je u blizini grada Konsepsion, 317 kilometara jugozapadno od Santjaga, na dubini od skoro 60 kilometara.
Zemljotres se osetio i u Argentini.
Konsepsion je drugi grad po veličini u Čileu, gde živi 200.000 ljudi.
Telefonske veze su u prekidu, tako da je teško doći do informacija o eventualnim žrtvama ili pričinjenoj šteti.
Stanovnici Santjaga su u panici izleteli na ulice, a potres je trajao između 10 i 30 sekundi.
Godine 1960. Čile je pogodio razoran zemljotres jačine 9,5 stepeni Rihterove skale, posle čega je pokrenut cunami, a tada je poginulo 1.655 ljudi.
To je bio najrazorniji zemljotres od 1900. godine, tačnije od kako američki Centar za geološka istraživanja vodi evidenciju.