Tokom klimatološke 2018. na prostoru Crne Gore
jedini mjesec hladniji od prosjeka 1951-1990 je bio upravo završeni decembar. Srednje temperature na glavnim stanicama sa odstupanjem od prosjeka:

Pregled srednjih mjesečnih i godišnjih temperatura na glavnim stanicama:

Gornje brojke su dobijene iz synop izvještaja korišćenjem klimatološke formule (Tsr = (T07h+T14h+2*T21h)/4). Pošto Cetinje ne daje synop izvještaj u 21 h, uzimani su podaci sa automatske stanice. Srednja godišnja temperatura je dobijena kao aritmetička sredina srednjih dnevnih a ne kao aritmetička sredina srednjih mjesečnih. Mjesečna odstupanja na jednom mjestu:

Mjesečna odstupanja na grafu su srednja vrijednost odstupanja na devet glavnih stanica. Najekstremniji je bio april koji je svuda završio kao najtopliji u istoriji, ali u čak pet mjeseci prosječno odstupanje je iznosilo preko
+2°C. Godina 2018. je u cjelini završila kao
daleko najtoplija u istoriji crnogorskih meteo mjerenja. Jedino kod Žabljaka i Pljevalja za nijansu toplija je ostala 2014. Ostale stanice su zabilježile nove godišnje rekorde, u Podgorici i na jugu daleko iznad prethodnih. Upravo u posljednih 10-ak godina se nalaze one najtoplije, a naredni graf pokazuje gdje je tu mjesto za 2018:

Gornje brojke su srednje vrijednosti na osam glavnih stanica (Cetinje je izostavljeno jer nemam podatke za period 2009-2011). Posebno je zanimljivo da prvi put u istoriji crnogorskih meteo mjerenja imamo srednju godišnju temperaturu iznad
18°C. Osim Bara gotovo je izvjesno da je ovu toplotnu granicu prvi put prešla i Budva. Slično su na hrvatskom Jadranu prve srednje godišnje temperature iznad 18°C zabilježili Hvar, Makarska i Dubrovnik.
Da na kraju napomenem da su gornje brojke nezvanične. Vrlo često se dešava da se značajno razlikuju od službenih, posebno na primjeru Bara i Podgorice.